name="p:domain_verify" content="44e92ed3c756ae5f03cf1cf019c6cd45"/>

Blog

Poradnik ślubny - krok po kroku od czego zacząć, gdzie się udać, jakie dokumenty przygotować?

Poradnik ślubny - krok po kroku od czego zacząć, gdzie się udać, jakie dokumenty przygotować?

Postaram się w kilku zdaniach opisać szcegółowo od czego zacząć,  po podjętej prze Was decyzji o sformalizowanie związku. To od was zależy jakich dokumentów będziecie potrzebowali wybierając formę ślubu,  czy to będzie ślub cywilny czy konkordatowy.

Ślub cywilny w USC lub w plenerze (od  1 marca  2015 r.)

Jeśli chcemy zarezerwować sobie datę w miesiącach bardziej obleganych (czerwiec, lipiec, sierpień) to trzeba termin ślubu rezerwować  około rok wcześniej.  Co bardzo rzadko się zdarza. Pierwszy raz odwiedzimy USC w celu rezerwacji terminu. Następne odwiedziny będą miesiąc przed ceremonią, ostatni raz w przedzień ślubu. Wymagane dokumenty to : dowódy osobiste, skrócone odpisy aktu urodzenia, oświadczenie jakie nazwiska będą nościć małżonkowie i ich dzieci oraz zaświadczenie o braku przeciwskazań do zawarcia związku małżeńskiego. Świadkowie obecni podczas ceremonii muszą mówić w języku polskim, jeśli tak nie jest potrzebny będzie tłumacz oraz muszą być pełnoletni. Koszt ślubu cywilnego wynosi 84 zł.

Przeczytaj również nasz wczesniejszy artykuł Zorganizuj ślub w plenerze!

Ślub konkordatowy

Ślub konkordatowy jest połączeniem ślubu cywilnego z kościelnym. Żeby zarezerwować sobie wybrany przez Was termin trzeba się udać rok wcześniej. W USC musimy uzyskać zaświadczenie , że oboje nie zostają w związkach małżeńskich oraz zadeklarować się  jakie nazwiska będą nosić po ślubie oraz ich dzieci. Koszt takie zaśwaidczenia to 84 zł. Parafia wymaga od nas następującej dokumentacji : zaświadczenia z USC,  akt chrztu wydany nie wcześniej niż 3 miesiące przed ślubem, zaświadczenie o przebytym bierzmowaniu oraz zaśwaidczenie o ukończeniu kursu przedmałzeńskiego.


Sala weselna

Większość boryka się z tym tematem ale co niektórzy bazują na marketingu szeptanym, dobra sprawdzona metoda ale jeśli się okaże że dany termin jest już zajęty zaczyna się poszukiwanie. Od czego zacząć. Na pewno od miejsca usytuowania sali weselnej, czy jest to miejsce do kameranego przyjęcia a nie komercyjnego np. dwa wesela. Ważne jest też czy sala do tańczenia jest połączona z salą bankietową. No i w końcu nagłośnienie, czy zespół ma wydzielone miejsce do grania.

Budżet weselny

Zanim zaczniemy dzielić koszty z przyszłym małżonkiem  ustalmy jaką kwotę chcemy wydać na ceremonię ślubną aby w przyszłości uniknąć nieporozumien i kłótni przedmałżeńskich. Gdy już ogarniemy finanse pamiętajmy że solidna oprawa florystyczna naszego ślubu to marzenie wielu pań, ślub jest raz w życiu więc zadbajmy o to, żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik.
Zaproszenia  na ślub
W tym temacie krótko. Musi być dokładny adres kościoła lub miejsca ceremoni , nie pomylmy nazwisk proszonych gości oraz numery telefonów w celu potwierdzenia przybycia. A także co oczekujemy zamiast kwiatów.

Dzieci na weselu

Jeśli  stwierdzimy że wśród naszych gości będzie dużo dzieci , zorganizujmy im odzielny stół, spejalnie udekorowany dla nich będzie to miły gest z Waszej strony , fajnie by też było zadbać o sale weselną która ma plac zabaw dla milusińskich, zapewnijmy i dzieciom dobrą zabawę.
Jak wybrać  bukiet na ślub  ?
Bukiet ślubny to dopełnienie stroju Panny Młodej dlatego powinien być starannie dobrany do sukni . Ważna jest pora roku np. wiosną wybieramy jasne kolory, jasnozielone żółte dodatki, z kwiatów tulipany, piwonie,  latem wybieramy kolory żywe, naturalnie królują tutaj róże z różnorodnym akcentem kolorystycznym, jesienią zatem miło patrzymy na filolet zbliżony do wrzosu, lawendy lub pomarańczowo – zielona nutka idealnie dopasowana, sprawi że bukiet będzie wyjątkowy.

Kategorie:

Tagi:

Liczba wyświetleń: 948

Podobne artykuły

Komentarze

nMedio na Facebook-u!