name="p:domain_verify" content="44e92ed3c756ae5f03cf1cf019c6cd45"/>

Blog

Zorganizuj ślub w plenerze!

Zorganizuj ślub w plenerze!

W końcu doczekaliśmy się na  zmianę w przepisach dotyczących zawarcie aktu małżeństwa w plenerze mam tutaj na myśli ślub cywilny.

Już jest to możliwe dzieki nowym przepisom wchodzącym w życie z dniem 1 marca 2015 roku. Odbiegając w dużej mierze od tradycyjnego ślubu można sobie zaszaleć i zorganizować ślub pod chmurką.

Wiele par myślało o uwiecznieniu swojej ceremonii ślubnej w nietypowym, oryginalnym  miejscu, tak żeby ich ślub  pozostał na długo w pamięci  przyszłych małżonków oraz gości. Do tej pory nie było to łatwe i bardzo kosztowne, ale teraz wszystko się zmienia, otwiera się przed nami szeroki wachlarz możliwości, można puścić wodze fantazji.

Fajnie byłoby wziąć ślub w miejscu gdzie do tej pory nikt takiego ślubu nie brał a może w zabytkowym zamku , na statku, w balonie lub pod wodą a może na plaży lub na molo. Możliwości jest wiele więc czas żeby spełnić swoje marzenia.

Jest jeszcze tylko jedna mała przeszkoda od strony urzędu – Kierownik  USC, to on w ostateczności sam będzie podejmował decyzje czy wybrane miejsce spełnia określone warunki. Ślub bowiem może się odbyć, jeśli "wskazane we wniosku miejsce zawarcia małżeństwa zapewnia zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński".

Co prawda na samym początku musimy podjąć decyzję czy decydujemy się na ślub cywilny lub kościelny ponieważ tylko przy ślubie cywilnym mamy możliwość wyboru miejsca. W kościele prawo kanoniczne zabrania udzielania ślubu poza kościołem, w miejscu nieświęconym.


Koszt  ślubu cywilnego wynosi 1000 zł. a dotychczas 84 zł. Są to wyliczenia na podstawie szacunkowej oceny, że ślub cywilny w plenerze będzie zawierany średnio raz w tygodniu oraz na podstawie kalkulacji środków potrzebnych na zakup:

  • insygniów z wizerunkiem orła ustalonym dla godła RP oraz patery na obrączki wraz z usługami ich konserwacji,
  • kompletnego stroju dla kierownika urzędu stanu cywilnego wraz z akcesoriami odzieżowymi, usługami fryzjerskimi i konserwacją odzieży,
  • ewentualne  wynagrodzenie dla zastępcy kierownika USC (dla zapewnienia ciągłości pracy urzędu),
  • koszty dojazdu na miejsce uroczystości.

Więc różnica  spora ale moim zdanie warto zaryzykować i podjąć się takiego wyzwania. Nie ukrywam że koszt takiego ślubu będzie na pewno większy i nakład pracy włożony w przygotowanie duże, ale na pewno warto zdecydować się na taki ruch. Ponieważ ślub bierzemy raz w życiu.

Jak zorganizować taki ślub ?

Gdy już wybierzemy miejsce w którym chcemy wziąć ślub warto pomyśleć o gościach czy w ceremonii będzie dla nich miejsce, ponieważ przy zawarciu aktu małżeństwa w balonie ciężko  będzie zorganizować dla nich miejsce. Wtedy zostaje nam ślub we troje, my i urzędnik stanu cywilnego jeśli się odważy wejść do balonu.

Po pierwsze musimy sobie jak i gościom zapewnić dach na głową, pogoda nie raz płata nam figle nie dajmy się jej zaskoczyć i  nie pozwólmy by przeszkodziła nam w ceremonii. Dlatego namiot adekwatny do ilości zaproszonych gości sprawdzi się w stu procentach oraz krzesełka , lepiej wziąć więcej  żeby zminimalizować nieprzyjemne niespodzianki. Warto również pomyśleć o nagłośnieniu i muzyce towarzyszącej ceremonii. Pamiętajmy również o dekoracji , aranżacji florystycznej, bukietach przy ołtarzu, alejki prowadzącej do miejsca ślubu, czerwonym dywanie, stojakach na bukiety oraz świecach.

 

Kategorie:

Tagi:

Liczba wyświetleń: 1077

Podobne artykuły

Komentarze

nMedio na Facebook-u!